Płać, jak lubisz! Płatności cyfrowe pozytywnie postrzegane przez większość konsumentów
7 na 10 Polaków pozytywnie ocenia dostęp do wyboru metody płatności w sklepach i punktach samoobsługowych – pokazują wyniki badania przeprowadzonego z okazji Tygodnia Płatności Bezgotówkowych, odbywającego się między 14 a 22 października 2024 r. Co więcej, różnorodne rozwiązania płatnicze doceniane są również w komunikacji publicznej (62%), w urzędach miejskich i gminach wiejskich (61%) oraz w strefach parkingowych (58%). Cyfrowe formy płatności korzystnie postrzegane są także w maszynach vendingowych (53%), recycklomatach (45%), stacjach ładowania samochodów elektrycznych (38%) oraz datkomatach organizacji charytatywnych i kościołów (34%)1.
- Z perspektywy rynku najważniejsze jest oferowanie wyboru – tak, aby każdy konsument mógł zdecydować, w jaki sposób chce zapłacić w danym punkcie sprzedaży. Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, jak chociażby stacje do ładowania samochodów elektrycznych, czy urządzenia vendingowe, w przypadku których naturalną metodą płatności stają się narzędzia cyfrowe. Są one także pozytywnie oceniane przez większą część społeczeństwa. Cieszymy się, że konsumenci doceniają możliwości wyboru, które rozszerzamy dzięki Programowi Fundacji i takim inicjatywom jak Tydzień Płatności Bezgotówkowych – mówi Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Wyniki badania pokazały również, że 61% ankietowanych postrzega płatności cyfrowe jako metodę przyjazną środowisku, która generuje mniejsze zużycie papieru, energii i niższą emisję dwutlenku węgla w porównaniu do produkcji, transportu i obsługi pieniądza tradycyjnego.
Nota metodologiczna:
Badanie Maison & Partners zrealizowane na próbie N=1040 dorosłych Polaków w dniach 11-14.10.2024 r., metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview).
1Badanie Maison & Partners, Postrzeganie płatności bezgotówkowych, zrealizowane w październiku 2024 r. dla Fundacji Polska Bezgotówkowa