1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu – poznaj kilka z nich!
Zasady bezpiecznego korzystania z internetu – poznaj kilka z nich!

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu – poznaj kilka z nich!

5 min czytania

Jak bezpiecznie korzystać z internetu? To pytanie o dużej wadze, w sytuacji gdy świat wirtualny stał się codziennością. Sieć, która jeszcze do niedawna w większości stanowiła narzędzie pracy i źródło wiedzy o aktualnych wydarzeniach, niezwykle szybko zastąpiła stacjonarne sklepy, kluby fitness oraz restauracje, przeobrażając się jednocześnie w miejsce spotkań. W tym świecie – podobnie jak w realnym życiu – warto dbać o swoje bezpieczeństwo, chociaż w nieco inny sposób. Poznaj zasady korzystania z internetu!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Dlaczego warto chronić swoją prywatność?
  • Jak zadbać o dwustopniową weryfikację?
  • Dlaczego warto instalować programy jedynie ze znanych źródeł?
  • Czego nie robić podczas korzystania z ogólnodostępnej sieci typu hotspot?
  • Jakie są zasady bezpiecznego korzystania z internetu dla dzieci?
  • Dlaczego bezpieczny internet to tak ważna kwestia?

Pierwsza zasada, jak bezpiecznie korzystać z internetu: chroń swoją prywatność!

Są momenty, w których każdy z nas lubi być anonimowy. Właśnie dlatego kupujemy zasłony, montujemy rolety w oknach czy decydujemy się na ogrodzenie swoich posesji. W sieci – podobnie jak w życiu realnym – warto dbać o prywatność oraz w szczególny sposób zatroszczyć się o swój wizerunek.

Wyobraź sobie świat, w którym każdy napotkany przez Ciebie człowiek ma na szyi tabliczkę ze swoim imieniem, nazwiskiem, miejscem zamieszkania czy numerem telefonu. Wydaje się to wyjątkowo trudne do wyobrażenia – jednak w sieci niestety jest to możliwe. Wszystkie informacje zawierające Twoje dane osobowe  mogą posłużyć komuś np. do założenia fikcyjnych kont na portalach społecznościowych. W niektórych przypadkach możesz zostać dopisany do bazy mailingowej, a Twój numer może znaleźć się na liście wykorzystywanej przez oszustów do wysyłania fałszywych SMS-ów.

Ramka: Jak zachować bezpieczeństwo w sieci – korzystanie z zabezpieczonych stronO tym, jak bezpiecznie korzystać z komputera w kontekście ochrony danych osobowych, mówi Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych, potocznie zwane RODO. Rozporządzenie to zawiera przepisy chroniące prawa i wolności osób fizycznych, a w szczególności prawo do ochrony danych osobowych.

Zasady bezpiecznego internetu – zadbaj o dwustopniową weryfikację

Kradzież hasła używanego do logowania może niestety być prostsza, niż myślisz. Wystarczy, że klikniesz w nieznany link zamieszczony w wiadomości mailowej lub pobierzesz program z internetu, a Twoje hasło w kilka minut może znaleźć się w niewłaściwych rękach. Niestety często możesz nieświadomie sam ułatwiać pracę oszustom – wystarczy, że użyjesz tego samego hasła w kilku różnych miejscach.

Zasady bezpieczeństwa w internecie – dwustopniowa weryfikacja, dodatkowa blokada hasłem na telefonie Aby uniknąć wyżej opisanego problemu, wystarczy, że zastosujesz dwustopniową weryfikację, która z całą pewnością utrudni naciągaczom dostęp do Twojego profilu na portalu społecznościowym, konta mailowego, ale też zabezpieczy dostęp do bankowości online . Wystarczy, że ustawisz dwustopniową weryfikację jednorazowo dla wybranej strony.

Infografika: Jak poczuć się bezpiecznie w internecie – dwuetapowa weryfikacjaW bankowości online w przypadku niektórych banków stosowana jest aż trzystopniowa weryfikacja. Tutaj po podaniu hasła oraz wybranych przez system cyfr z numeru PESEL należy jeszcze wpisać kod autoryzacyjny wysłany w wiadomości SMS.

Zasady korzystania z komputera: instaluj oprogramowanie ze znanych źródeł

Jeśli decydujesz się na instalację dodatkowych programów na swój komputer lub telefon, pamiętaj, aby nie ściągać ich z nieoficjalnych stron. Korzystanie z pirackich systemów lub programów może narazić Cię na niebezpieczeństwo w sieci, a dodatkowo za takie działanie możesz otrzymać grzywnę finansową. Koniecznie zadbaj też o zainstalowanie programu antywirusowego na sprzęcie, z którego korzystasz.

Ramka: Zasady bezpieczeństwa w internecie – legalność oprogramowania

Zagrożenia w internecie – w punktach z publiczną siecią typu hotspot

Wykonywanie przelewów, opłacanie rachunków czy logowanie do serwisów internetowych to czynności, których nie powinieneś robić korzystając z publicznej sieci wi-fi. A takich dostępnych jest wiele – chociażby w holu hotelowym, restauracji, na lotnisku czy w kawiarni. Dlaczego zagraża to Twojemu bezpieczeństwu w Internecie? Zasady mówią jednoznacznie: w sytuacji, gdy korzystasz z hotspota, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dane zostaną przechwycone i wykorzystane przez osoby nieuprawnione.

Zagrożenia związane z korzystaniem z internetu –  dziewczynka trzymająca tablet

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu dla dzieci

Dzieci już od najmłodszych lat korzystają z internetu. Według danych opublikowanych przez Google[i] średni czas, gdy nasze pociechy znajdują się w świecie online, wydłużył się o 1–1,5 godziny dziennie w porównaniu z rokiem 2018. Przeglądając wyniki raportu, można też się dowiedzieć, że zdecydowana większość z nich (ok. 89%) korzysta z internetu raz dziennie przez około 3–4 godzin. Oczywiście średnia ta rośnie wraz z wiekiem. Dlatego tak ważne jest, żeby od najmłodszych lat wdrażać zasady bezpiecznego korzystania z internetu – dla nastolatków wiedza ta powinna już być wręcz oczywista!

Ramka: Zasady bezpiecznego korzystania z internetu dla nastolatków i dzieci

Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, postaraj się zawsze towarzyszyć mu podczas korzystania z internetu. Dobrym pomysłem jest też założenie blokady rodzicielskiej, która uniemożliwi przeglądanie nieodpowiednich dla malucha treści. Niestety nie zawsze będziesz miał pod kontrolą to, co robi Twoje dziecko, dlatego przede wszystkim postaraj się rozmawiać z nim o tym, co robi w sieci, oraz uprzedź go o ewentualnych zagrożeniach. Wytłumacz zasady bezpiecznego korzystania z komputera i upewnij się, czy Twoja pociecha na pewno wszystko zrozumiała.

Zasady bezpieczeństwa w Internecie – dlaczego to takie ważne?

Wygląda na to, że internet już na dobre zadomowił się w naszym życiu. Z przypuszczeniem graniczącym z pewnością można powiedzieć, że za kilka lat będziemy go używać w nie mniejszym stopniu. Wyjątkowego przyspieszenia proces cyfryzacji nabrał dodatkowo w erze koronawirusa, kiedy to świat w dużej mierze przeniósł się do online – i poradził sobie zaskakująco dobrze! Obecnie opłacanie rachunków, zakup odzieży, rozrywka czy praca zdalna – wszystko to dzieje się właśnie w internecie, w którym jesteśmy obecni niemal całą dobę.

Dlatego właśnie tak kluczowa jest kwestia tego, jak zachować bezpieczeństwo w sieci. Niezależnie od tego, czy interesujesz się nowinkami technologicznymi, czy też nie leży to w kręgu Twoich zainteresowań, warto, abyś na bieżąco śledził informacje dotyczące sposobów, jakimi posługują się internetowi oszuści. Pamiętaj, aby podczas zakupów przez internet  dokładnie sprawdzić regulamin danego sklepu. Zwróć uwagę, czy formularz, w którym podajesz swoje dane, jest zabezpieczony, a płatność odbywa się poprzez bezpieczny system. Stosuj się też do zasady ograniczonego zaufania – w końcu nigdy nie możesz być pewien, kto siedzi po drugiej stronie łącza! Stosowanie się do tych reguł pozwoli Ci bezpiecznie korzystać z internetu i cieszyć się jego dobrodziejstwami!

Przeczytaj także: Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?


[i] Dane pochodzą z wyników badania nt. bezpieczeństwa dzieci w internecie, przeprowadzonego przez Ipsos dla Google w ramach programu Asy internetu (styczeń 2021 r.). Pełne omówienie wyników raportu: Google Blog Polska, Zdalna nauka, zdalna zabawa, realne bezpieczeństwo – chrońmy wspólnie dzieci w sieci: https://polska.googleblog.com/2021/02/zdalna-nauka-zdalna-zabawa-realne.html (dostęp 7.05.2021 r.).

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera.

Wybierz z listy Twój segment